CHP Hakkari heyeti: Dün Van’da olduğu gibi bugün de kayyumlara karşıyız

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın 10 yıl önceki bir dava gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp yerine Vali Ali Çelik’in kayyım olarak atanmasının ardından CHP’nin görevlerdirdiği 4 kişilik heyet kentte inceleme ve görüşmeler yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Antalya Milletvekili Cavit Arı ve Bursa Milletvekili Kayıhan Pala’dan oluşan heyet kayyım vali Ali Çelik ve Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nı ziyaret etti.

Ardından CHP İl Başkanlığı’na geçen heyet adına açıklama yapan Zeliha Aksaz Şahbaz, Mehmet Sıddık Akış’ın İçişleri Bakanlığınca görevinden uzaklaştırılmasının hukuki olmadığını söyledi.

Kayyım uygulamasının 3 dönemdir üst üste yapıldığını belirten Şahbaz, şöyle konuştu: “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün Van’da olduğu gibi bugün Hakkari’de olduğu gibi kayyumlara karşıyız. Tüm Türkiye’de, kayyum değil halkımızın iradesiyle seçilen yöneticilerle belediyelerimizin yönetilmesini, demokratik bir yönetim anlayışını destekliyoruz. Bugün belediye başkanını görevden alma durumu tüm belediyelerde olabilir fakat bunun yerine demokratik olan belediye meclisi içinden belediye başkanının ya da vekilinin seçilmesidir. Burada sadece belediye başkanı değil aynı zamanda belediye meclis üyeleri de cezalandırılmaktadır. Hakkari halkı cezalandırılmaktadır. Onun için biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak demokratik tavrımızı sürdürüyoruz. Hakkari halkının iradesinin yanında duruyoruz.”

CHP SÖZCÜSÜ YÜCEL: ANAYASAYA DA AYKIRI

CHP Sözcüsü Yücel de Akış hakkında alınan kararı dün yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında değerlendirdiklerini ve temaslarda bulunmak, görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak için kente geldiklerini söyledi.

Valiliği ve Başsavcılığı ziyaret ettiklerini anlatan Yücel, “Görevden alınan ve gözaltında olan belediye başkanı eğer seçilme yeterliliğine sahip değilse, hakkında bu kadar ağır ithamlar, suçlamalar, deliller varsa neden aday olmasına ve seçilmesine izin verilmiştir? Anayasa’mızın 38. maddesine göre bir kişi hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı yok ise masumdur. Dolayısıyla hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan bir kişiye bu şekilde bir yaptırım uygulanması Anayasa’ya aykırıdır” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x